0 342 211 99 00

Haberler

İş Kazaları

İş Kazaları

El Cerrahisi (Mikrocerrahi)

“Mikrocerrahi Uygulamalı El Cerrahisi” isminden anlaşıldığının aksine, ele münhasır küçük bir cerrahi değildir.

Bütün ekstremitelerdeki ( el, kol, ayak, bacak, parmak gibi) oldukça komplike sorunlarla ilgilenen bir cerrahi dalıdır. Klasik Ortopedi ve Plastik Cerrahinin dışında kalan daha ciddi ekstremite sorunları (kopuk, ezik, çoklu kırıklar, damar- sinir kopmaları…gibi) ile ilgilenmektedir. Nitekim bu uygulamada, ekstremitelerde aynı anda mevcut damar- sinir, tendon, adale sorunlarının yanı sıra kemik ve deri ile ilgili ciddi sorunlara, gerektiğinde mikrocerrahi işlemler ile en etkin çözümler amaçlanmaktadır.

Söz konusu bu ekstremite sorunlarına ek olarak, doğuştan olan anormallikler, sinir sıkışmaları, sonradan olan hastalıklar, iş kazaları, trafik kazaları, elektrik yanıkları, diğer yanıklar, travma ve yanık sonrası oluşmuş sekeller gibi komplike durumları içerir . Tedavide, sinirlerin onarımı, sinir sıkışmalarının gevşetilmesi, tendon transferleri ile kaybedilmiş hareketlerin yeniden kazandırılması, doku nakilleri, parmak nakilleri, el- kol replantasyonu ( kopan el, kol, bacak…vb. uzuvların) gibi oldukça komplike ve hassasiyetli işlemler uygulanır.

Bunun yanı sıra elektrik yanıkları, termik veya kimyasal yanıkların etkin tedavisinde lezyonun derinleşmesini, genişlemesini önleyecek şekilde damar onarımları, doku nakilleri gibi işlemlerle uzuv kayıplarının azaltılması veya önlenmesi amaçlanmaktadır. Vücudumuzda canlı olarak bulunan tüm doku ve organların kan dolaşımına ihtiyacı vardır. Kalbimizin pompaladığı kan atar damarlar aracılığı ile bu dokulara ulaşmakta onların ihtiyacı olan oksijen ve temel diğer ihtiyaçları taşımaktadır. Dokudan çıkan toplar damarlar ise burada oluşan karbon dioksit ve diğer atık malzemeleri de ortamdan uzaklaştırmaktadır. Kısaca bir dokunun hayatiyeti ona devamlı kan gelmesine, buradaki hücrelerin ihtiyacı olan gaz ve madde alışverişini tamamladıktan sonra dönmesine bağlıdır.

Örneğin yanığa bağlı olarak damarda tıkanma ve dolayısıyla kangren gelişebilir. Bu durum uzvun sağlam görünüyor olmasına karşı kaybına sebep olmaktadır. Mikrocerrahi damar onarımları, doku nakilleri gibi işlemlerle uzuv kayıplarının azaltılmasını da sağlayan bir disiplindir.

Tek elden aynı anda yapılan farklı operasyonlar ile klasik cerrahi uygulamaya yeni bir ufuk açmakta olan “EL CERRAHİSİ”, anlaşılacağı üzere, ekstremitelerdeki damar, sinir, tendon gibi farklı dokuların ilgili olduğu cerrahi branşlarında da (ortopedi, plastik cerrahi, genel cerrahi, damar-sinir cerrahisi gibi) deneyimli olmayı gerektiren “multidisipliner” bir cerrahidir. Diğer cerrahi branşların deneyimi El Cerrahisi uzmanında varolmalıdır.