0 342 211 99 00

Tıbbi Birimler

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon; Kas iskelet ve sinir sistemiyle ilgili hastalıklarda AĞRI, HAREKET KISITLILIĞI gibi 2 ana sorunun çözümünü sağlar. Gerek bel,boyun,diz,omuz,dirsek gibi ağrısı olan hastalarda,gerekse beyin kanaması geçirilmiş, ortopedik ameliyat,kaza,doğumsal anomali vb. nedenlerle hareket kısıtlıkları ve yürüme sorunlarında, hastanın durumuna göre, ısıtıcı ajanlar, egzersizler , yüksek ve alçak frekanslı elektirik akımları gibi fiziksel tıp yöntemlerini kullanarak, hem fiziksel kapasiteye en üst seviyeye çıkarmayı,hem de ağrı , tutukluk ve benzeri yakınmaları gidererek yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır.

Fizik Tedavinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Fizik Tedavi, genel olarak ele alındığında yan etkilerinin olmadığı ve görülmediği bir tedavi yöntemidir.

Fizik Tedavi Seansları Devam Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastanın rahatsızlığına göre değişik tedaviler uygulanmasıyla birlikte her seans ortalama 1 saat sürmekle beraber 30 seanstan oluşmaktadır. Seanslara haftada bir gün ara verilerek aralıksız uygulanması tedavinin başarısını etkileyen en önemli unsurdur.

Fizik tedavi ağrılı bir tedavi yöntemi değildir. Ancak bazı hastalarda tedavinin ilk günlerinde ağrılarında artış görülebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzu bilgilendiriniz.

Fizik tedavi, cilde doğrudan temas eden cihazlarla uygulandığından terleme oranını artıracaktır. Yanınızda el havlusu getirmeniz size yardımcı olabilir. Tedavi sırasında ter atarak sıvı kaybı oluşacağından sıvı tüketimi bol miktarda yapılmalıdır.

Kimlere Uygulanır?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğimizde muayene edilip tanısı konmuş hastalarımıza, uzman hekim ve fizyoterapistler eşliğinde gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü cerrahi bölümler ile cerrahi öncesi ve sonrası hasta konforu için destek uygulamalarda bulunduğu gibi Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin ve Sinir Cerrahi bölümleri iş birliği halinde çalışmaktadır. İnmeli hastalarda nörolojik rehabilitasyon programları uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde Tedavi Edilebilen Hastalıklar 

Artrozlar (Eklem Kireçlenmeleri)
Osteoporoz (Kemik Erimesi)
İnmeler (Felçli Hastalıklar)
Omurilik Yaralanmaları
Kas Ağrı Sendromları
Ankilozan Spondilit
Romatoid Artrit
Serebral Palsi
Fibromiyalji
Spondiloz (Boyun-Bel Kireçlenmeleri)
Gonartroz (Diz Kireçlenmesi)
Kas-Tendon Yaralanmaları
El ve Ayaklarda Uyuşma
Bel ve Boyun Fıtıkları
Yaygın Kas Ağrıları

Polikliniğimizde Fizik Tedavi Dışında Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümümüzde ayrıca, eklem içi enjeksiyon tedavisi, tetik nokta enjeksiyonu, kinezyotape, PRP,  ESWT ( topuk dikeni, tenisçi ve golfçü dirseği, kalsifiye omuz ağrısı ) uygulamaları yapılmaktadır.